Wiele kobiet, a także znaczna część mężczyzn, nie lubi mieć widocznych, wybrzuszonych żył na nogach. Nie powinniśmy lekceważyć pojawienia się żylaków, ponieważ oprócz wpływu kosmetycznego, często powodują one ból w kończynach. Czy istnieje metoda, aby nie dopuścić do ich pojawienia się u nas?
Jedną z najbardziej rozpowszechnionych, a zarazem najsłabiej zdiagnozowanych chorób układu krążenia są żylaki. Tymczasem utrzymujące się ograniczenie drożności naczyń krwionośnych i zmniejszenie przepływu krwi żylnej może mieć negatywne skutki. W większości przypadków, aby je powstrzymać, wystarczy odpowiednio wczesna i właściwa profilaktyka.
Spis treści
Objawy przewlekłej niewydolności żylnej
Niewydolność żylna w początkowym stadium postępuje bezgłośnie. W kolejnym etapie choroby pojawiają się objawy, takie jak:
- drętwienie,
- uczucie ciężaru,
- obrzęk.
Dyskomfort pogarsza się wraz z postępującym zapaleniem żył, zwłaszcza po dłuższym staniu lub siedzeniu. Wtedy żylaki zaczynają objawiać się jako pogrubione żyły, które są łatwo widoczne na powierzchni skóry. Nie warto liczyć na to, że sytuacja sama się poprawi. Czas skontaktować się z lekarzem, jeśli nogi stale bolą i puchną, utrudniając codzienne funkcjonowanie.
Przyczyny powstawania żylaków
Podatność na żylaki może występować rodzinnie i mamy świadomość, że mamy na to niewielki wpływ. Jednak winę za patologiczne zmiany na żyłach ponosi zazwyczaj nieodpowiedni tryb życia. Żylaki mogą rozwijać się w wyniku niewystarczającej ilości ćwiczeń, gorących kąpieli, złej diety, prac wymagających stania (takich jak fryzjerstwo i kelnerstwo), częstego noszenia wysokich obcasów i noszenia zbyt ciasnych ubrań.
Co można zrobić, aby zapobiec żylakom?
Mądrze jest wziąć sobie do serca poniższe rady, aby zachować idealny poziom ciśnienia krwi w żyłach i cieszyć się pięknymi, zdrowymi nogami przez dłuższy czas:
- Wprowadź w życie choćby odrobinę ćwiczeń. Poprawi to krążenie żylne i pomoże we wzmocnieniu mięśni.
- Utrzymuj dietę, która utrzymuje poziom cholesterolu na zdrowym poziomie.
- Ogranicz lub przestań palić. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaprzestanie używania nikotyny, ponieważ powoduje ona zaciskanie i zwapnienie żył.
- Kiedy odpoczywasz, podnoś kończyny.
- Ogranicz korzystanie z sauny.
- Stosuj leki zalecane w terapii zachowawczej. Są to najczęściej balsamy, maści lub suplementy diety.
Profilaktyka żylaków jest na dłuższą metę prostsza niż terapia żylaków. Czasami poświęcanie trochę więcej uwagi do codziennych zadań jest wystarczające, aby zażegnać potrzebę przyszłych bolesnych procedur chirurgicznych.