Czy zmiany spowodowane zwyrodnieniem mają wpływ na Twoje codzienne życie? Pojawienie się takich sytuacji może być wywołane przez wiele różnych czynników! Przeczytaj nasz artykuł, jeśli jesteś ciekawy, jakie są przyczyny bólu stawów lub dlaczego powstają haluksy i czy istnieją jakieś zabiegi, które można wykonać w domu, aby złagodzić te objawy.
Pomimo tego, że choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej kojarzona jest z osobami w ostatnich latach życia, staje się ona powszechna u osób w coraz młodszym wieku. Jeśli nigdy nie dotknęła nas ta dolegliwość, to bardzo prawdopodobne, że będziemy minimalizować znaczenie jej wpływu na nasze życie. Z drugiej strony, może to oznaczać poważne ograniczenie zakresu ruchu, a także przeszywający dyskomfort, który jest obecny cały czas i nie ustępuje.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Jakie czynniki prowadzą do zmian zwyrodnieniowych
Do dziś nie udało się ustalić konkretnej przyczyny powstawania zmian zwyrodnieniowych. Nie udało się przypiąć tego schorzenia do jednej, możliwej do określenia przyczyny, niezależnie od tego, czy chodzi o zmiany zwyrodnieniowe w stopie, zmiany zwyrodnieniowe w kolanie, czy zmiany zwyrodnieniowe w ręce.
Specjaliści są jednak zgodni co do tego, że mamy do czynienia z zaburzeniem pomiędzy szybkością uszkadzania chrząstki stawowej a czasem potrzebnym do jej wygojenia. Problem ten nazywany jest chorobą zwyrodnieniową stawów. Jest wiele czynników, które mogą mieć na to wpływ. Na pierwszym miejscu można oczywiście postawić nieubłaganą genetykę, nie bez znaczenia jest też upływ czasu. Na stan kości, stawów i chrząstek niekorzystnie wpływa postępujący wiek.
Przyczyny zwyrodnień, które są pod naszą kontrolą
W przypadku każdego aspektu choroby, prowadzenie odpowiedniego stylu życia może być niezwykle korzystne, a niekiedy wręcz obowiązkowe. Dlatego w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę fakt, że zwyrodnienie jest spowodowane splotem okoliczności, z których najważniejszą jest posiadanie diety, która jest zarówno odżywcza, jak i dobrze zbilansowana. Czy aktywność fizyczna również ma znaczenie? Jest to intrygujący temat, ponieważ uprawianie odpowiedniej ilości aktywności fizycznej może zapobiec wystąpieniu zwyrodnienia, natomiast nadmierna ilość takich ćwiczeń może mieć odwrotny skutek.
Choroba zwyrodnieniowa
Cukrzyca, uszkodzenia mechaniczne (np. urazy), nieprawidłowa budowa stawu oraz wirusowe choroby przewlekłe mogą odgrywać rolę w rozwoju tego zespołu. Pierwotna choroba zwyrodnieniowa stawów, zwana również idiopatyczną, oraz wtórna choroba zwyrodnieniowa stawów to dwa różne typy tego schorzenia. Ponieważ idiopatyczna forma choroby nie ma znanej przyczyny, a jej objawy pogarszają się z wiekiem, uzasadnione jest przekonanie, że jest to „wrodzony” typ choroby. Rozwój postaci wtórnej jest zależny od określonej przyczyny, a dokładniej od choroby lub wypadku.
Objawy choroby zwyrodnieniowej
Jeśli mielibyśmy naprawdę mocno szukać korzyści, jednym z miejsc, w którym moglibyśmy szukać, byłyby objawy, które są związane z zaburzeniem. Dlaczego? Choroba zwyrodnieniowa wyróżnia się szybkością, z jaką się ujawnia, a także intensywnością, z jaką odczuwane są jej wczesne objawy. W kościach słychać trzaski, czyli trzeszczenie, a towarzyszy im zazwyczaj narastający dyskomfort, który nie ustępuje mimo upływu czasu. Z biegiem czasu, jeden nieuchronnie będzie w stanie wyczuć ograniczenie w zakresach ruchu, które są w stanie wykonać.
Powszechnie wiadomo, że ludzie zazwyczaj zaczynają wykazywać objawy tych zaburzeń po 40 roku życia. Niemniej jednak nie ma powodu do nadmiernego niepokoju, jeśli boli tylko jeden staw lub mięsień. Tego rodzaju odczucia można czasem uznać za typowe, a ich źródła można doszukiwać się w takich czynnikach jak stres, przepracowanie, a nawet niespokojny sen czy sztywność mięśni po treningu.
Czy zabieg chirurgiczny jest konieczny?
Jeśli chodzi o terapię zmian zwyrodnieniowych samych w sobie, na rynku dostępnych jest wiele maści i tabletek, które mają za zadanie wspomóc chorobę. W przeszłości niektóre zwyrodnienia mogły być leczone chirurgicznie. Na przykład hallux valgus. Jednak takie podejście jest bardzo inwazyjne, wymaga znacznych nakładów finansowych, wydłużonego okresu rekonwalescencji i jak każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko niepotrzebnych problemów.
Skoro tak, to czy istnieją jakieś skuteczne leki domowe, które są wycelowane bezpośrednio w sam środek zmian zwyrodnieniowych? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które naszym zdaniem powinny się wyjątkowo dobrze sprawdzić.
Tradycyjne sposoby na zmiany zwyrodnieniowe
Zarówno naturalne suplementy diety, które dzięki obecności w swoim składzie ekstraktów roślinnych sprzyjają odbudowie chrząstki stawowej, jak i aparaty korekcyjne, których łatwe stosowanie daje wręcz zaskakująco dobre efekty, można wykorzystać w zaciszu własnego domu.
Weźmy na przykład kapsułki znane jako Artroser; są one w stanie w bardzo krótkim czasie złagodzić ból, a także zregenerować tkanki. Vellafoot to rewolucyjny gadżet, który jest w stanie zmniejszyć haluksy, nawet do zera; będzie on bardzo dobrze funkcjonował w leczeniu znanych zwyrodnień, takich jak na przykład hallux valgus.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na aparat Vellafoot czy tabletki Artroser, należy pamiętać, że jeśli doświadczasz objawów, które budzą Twój niepokój, najlepszym sposobem jest konsultacja ze specjalistą.
Zwyrodnienia – podsumowanie
Jest to prawdopodobnie prawda, która istnieje najdłużej w historii globu, a starożytni Inkowie prawdopodobnie ją znali. Sport to zdrowie! Tak jest również w tej dziedzinie, gdzie wielu ekspertów jest zgodnych, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania zapaleniu stawów będą regularne ćwiczenia fizyczne, które oczywiście powinny być dostosowane do naszych możliwości. To właśnie odpowiednia dawka ruchu powinna pomóc tkankom i stawom zachować młodość na dłużej.
Jeśli do tego będziemy w stanie dodać dietę bogatą w białko i witaminy, będziemy w bardzo dobrej sytuacji, aby wyeliminować powstawanie wszelkiego rodzaju zwyrodnień. Oprócz tego utrzymamy na wysokim poziomie naszą kondycję fizyczną oraz zakresy ruchu.
Podsumowując, należy pamiętać, że najlepiej jest dać szansę domowym sposobom leczenia, o których wspomnieliśmy, zanim zdecydujemy się na inwazyjną operację lub zainwestujemy w drogie terapie. Kto wie, może problem da się rozwiązać we własnym domu, oszczędzając przy tym czas i pieniądze.