Keratyna jest niezbędnym składnikiem włosów, a jej brak może prowadzić do ich przesuszenia i łamania się. Do niedawna jedyną odpowiedzią na ten problem było stosowanie wielu różnych preparatów keratynowych. Jednak odkąd salony fryzjerskie zaczęły oferować zabiegi polegające na intensywnej keratynowej regeneracji włosów, tradycyjne techniki odeszły w niepamięć. Czy brazylijska technika prostowania włosów jest rzeczywiście tak skuteczna?
Zabieg keratynowy naprawia osłabioną strukturę włosa, co ostatecznie skutkuje wygładzeniem nadwyrężonych włosów. Należy pamiętać, że określanie tej terapii jako keratynowe prostowanie włosów jest jedynie skrótem myślowym. Zabieg nie ma na celu trwałego wyprostowania włosów, a raczej ich odmłodzenie i odżywienie. Ważne jest, aby pamiętać o tym fakcie.
Spis treści
Keratyna – co to jest?
Keratyna to rodzaj białka, które jest naturalnie tworzone w mieszkach włosowych człowieka. Jeśli jej nie ma, łodyga włosa prawie nie istnieje, a jeśli jest jej za mało, włosy tracą połysk oraz zdolność do rozciągania i kurczenia się. Gdy we włosach jest za mało keratyny, warstwa naskórka może ulec uszkodzeniu, a końcówki mogą się łamać.
Przyczyny niedoboru kreatyny
Niedobór keratyny jest jedynym możliwym wyjaśnieniem stanu, w którym włosy stają się pozbawione życia i łamliwe, a po rozczesaniu na szczotce pozostaje nienormalnie duża ilość włosów.
Zubożenie keratyny może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym między innymi częstym farbowaniem włosów, codzienną, bardzo inwazyjną stylizacją, ekspozycją na promienie UV oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (silny wiatr, mróz, niskie temperatury).
Jak wygląda zabieg keratynowy na włosy?
Najpierw włosy są myte szamponem, który otwiera łuskę włosa, co jest pierwszym krokiem w procesie leczenia keratyną. Następnie, keratyna jest nakładana na włosy za pomocą serii kroków, które następują po sobie. Następnie na całą długość włosów, od nasady aż po końce, nakłada się produkt keratynowy, który jest wtłaczany we włosy za pomocą specjalistycznego żelazka fryzjerskiego rozgrzanego do 230 stopni Celsjusza. Proces ten powtarza się kilkakrotnie. Keratyna w ten sposób jest w stanie wniknąć głęboko w strukturę włosa, dzięki czemu wzmacnia każde pasmo od środka. Po odczekaniu około trzydziestu minut na wchłonięcie się produktu, fryzjer przechodzi do kolejnej fazy, która polega na suszeniu włosów delikatnie chłodnym nawiewem, co ostatecznie kończy proces łuszczenia.
Czas potrzebny do odbudowy keratyny we włosach może wynosić od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Zależy to od długości włosów, ich gęstości i ilości uszkodzeń, których doznały. Ponieważ korzyść z posiadania zdrowych włosów, które lśnią przez dłuższy czas po zabiegu jest tym, co uzasadnia koszt zabiegu, który może wynosić od 200 do 600 zł. Nawet pięć lub sześć miesięcy po zabiegu keratynowym można utrzymać zadowalający efekt przy pomocy odpowiedniej i metodycznej pielęgnacji włosów.