Wapń – Domowe Metody Uzupełniania Niedoboru

Podstawą solidnych i zdrowych kości jest wapń. Skurcze mięśni, zwiększone ryzyko złamań i rozwój ubytków w zębach są związane z jego brakiem w organizmie. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie są najlepsze naturalne sposoby na uzupełnienie poziomu wapnia.

W rzeczywistości wapń jest składnikiem odżywczym, który powinien znaleźć się w diecie każdego człowieka. Dzięki niemu nasze zęby są w dobrej kondycji, a kości odpowiednio mocne. W organizmie zdrowego dorosłego człowieka znajduje się ponad 1 kg wapnia, jednak tylko 1% tej ilości jest dostarczany do innych komórek, niż kości. Jak należy zaplanować swoją dietę, aby zapewnić sobie spożycie odpowiedniej ilości tego minerału?

Objawy niedoboru wapnia

Niedobór wapnia można rozpoznać bardzo szybko. Najczęstsze objawy to niekontrolowane krwawienie z nosa, zwiększona częstotliwość mrugania jednej lub dwóch powiek, drętwieniem rąk oraz mimowolnymi skurczami mięśni. Większa utrata wapnia może prowadzić do częstszych złamań kości, niszczeniu zębów i problemów z poruszaniem się.

Produkty zawierające najwięcej wapnia

Najwięcej wapnia mają produkty mleczne, a zwłaszcza ser żółty. Choć ma on wielokrotnie więcej wapnia niż np. twaróg, to należy pamiętać, że ma również wielokrotnie więcej kalorii. Stąd też zachowaj ostrożność, jeśli chodzi o swoją dietę.

Kefir, jogurt i serek homogenizowany to przykłady produktów mlecznych, które mają wysokie stężenie wapnia. Ale warto również sięgać po takie produkty, jak:

  • konserwy rybne
  • orzechy
  • szpinak
  • soja
  • szczaw
  • nasiona słonecznika
  • natka pietruszki

Kolejnym doskonałym źródłem wapnia są wody wysokozmineralizowane. W butelce o pojemności 1 litra mogą mieć nawet kilkaset mg wapnia.

Obecnie Instytut Żywności i Żywienia zaleca spożywanie przez dorosłych następujących ilości wapnia dziennie:

  1. Dzieci – 700 mg dziennie
  2. Dziewczęta i chłopcy w wieku dojrzewania – 1300 mg dziennie
  3. Osoby dorosłe – 1000 mg dziennie
  4. Osoby starsze – 1200 mg dziennie

Włączenie wapnia do diety każdego dnia jest kluczowe dla utrzymania zdrowego funkcjonowania układu kostnego. Stosowanie się do wytycznych dotyczących spożycia wapnia nie wymaga dużych wyrzeczeń z naszej strony, ponieważ nawet niewielkie spożycie produktów mlecznych lub innych produktów opisanych powyżej może zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią ilość tego minerału. Dlatego należy pamiętać, że przy niewielkim wysiłku możemy osiągnąć dobrą pracę serca, zdrowy szkielet i prawidłową krzepliwość krwi.

4.9 / 5. Ilość ocen: 59

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj