Przewlekłe zmęczenie jest obecnie wymieniane częściej niż cukrzyca i otyłość jako główny problem, przed którym stoi współczesna cywilizacja. Gdy cierpisz z powodu słabej koncentracji w ciągu dnia i czujesz się wyczerpany krótko po przebudzeniu, prawdopodobnie zjawisko zmęczenia dotyczy również Ciebie. Jak sobie z nim poradzić?
Coraz więcej osób cierpi na zespół przewlekłego zmęczenia. Pojawia się on jako ciągłe poczucie osłabienia i może powodować niebezpieczne problemy zdrowotne, a także trudności psychiczne. Większość osób cierpiących na PTSD to osoby dorosłe, szczególnie wykształcone, o znacznym, ponadprzeciętnym pragnieniu.
Ponieważ obecnie nie jest znane lekarstwo na zespół przewlekłego zmęczenia, oprócz psychoterapii i leków zaleca się następujące działania profilaktyczne:
Spis treści
Systematyczna aktywność fizyczna
Ćwiczenia dotleniają organizm i podnoszą nastrój. Trzy treningi w tygodniu są wystarczające, aby utrzymać zdrową wagę i wysoką energię. Dlatego lepiej jest zadbać o zdrowy wysiłek fizyczny, gdy jesteśmy zmęczeni, zamiast wylegiwać się na kanapie. Nie trzeba od razu zapisywać się na roczny karnet na siłownię czy zaczynać biegać maratony. Możemy doświadczyć ogromnego wzrostu energii już po 20 minutach jogi, spaceru lub innej lekkiej formy ćwiczeń.
Odpowiednia ilość snu
Zgodnie z przekazywaną wiedzą, każdy człowiek powinien spać co najmniej 7-8 godzin każdego dnia. Po drugiej stronie są niektórzy, którzy zapewniają, że nie ma jednej, uniwersalnej liczby godzin, która zapewnia efektywny sen. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jak się czujesz w swoim ciele. Jeśli po kilku godzinach snu czujesz, że jesteś pełny energii, to nie ma potrzeby żebyś stosował się do ściśle ustalonych norm. Kluczowe jest ustalenie regularnych godzin snu i stworzenie idealnego środowiska dla spokojnego, nieprzerwanego odpoczynku.
Lepszy wypoczynek
Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania telewizji lub korzystania z innych urządzeń technologicznych, gdy tylko mamy wolną chwilę. Choć może się wydawać, że jest to najlepszy sposób na relaks, takie podejście niekoniecznie jest najlepsze dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Nasze telefony i komputery zostały zaprojektowane tak, aby utrzymać nas w kontakcie ze światem zewnętrznym i non stop nas zaciekawiać. Aby pozwolić umysłowi przetworzyć całą nabytą wiedzę i zrobić sobie przerwę od konieczności ciągłego bycia online, czasami zaleca się przejście w tryb offline.
Odpoczynek, który wspomaga naszą fizyczną i psychiczną regenerację, to odpoczynek, który jest dobry. Warto o tym pamiętać, ponieważ to właśnie odpoczynek i relaks pozwalają nam uchronić się przed nadmiernym zmęczeniem.
Uzupełnianie magnezu
Kiedy organizm ma odpowiednią ilość magnezu, objawy takie jak bezsenność, problemy z pamięcią, drażliwość, bóle głowy, skurcze łydek, a nawet depresja mogą zostać złagodzone. Magnez można uzyskać w formie suplementu lub poprzez spożywanie pokarmów takich jak kakao, biała fasola, płatki owsiane, szpinak lub kasza gryczana.
Przewlekłe zmęczenie wysysa naszą zdolność do cieszenia się życiem i powoduje, że działamy bez emocji. Tymczasem problem ten można rozwiązać przy stosunkowo niewielkim wysiłku. Wspomniane rady należy wdrożyć jak najszybciej, ponieważ zmęczenie nie powinno być powracającym problemem w naszym życiu.
Bezstresowe życie pozwoli nam spojrzeć na rozmaite okoliczności z nowych perspektyw, przywracając radość z wykonywanej pracy i poprawiając relacje z innymi. Warto mimo wszystko podjąć ten drobny wysiłek choćby z tych tylko powodów.