Pielęgnacja włosów w trakcie ciąży

Jak dbać o włosy w ciąży

Podczas ciąży włosy kobiety mogą stać się gęstsze i rosnąć w szybszym tempie niż zwykle. Jest jednak kilka rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, aby zabezpieczyć je przed zniszczeniem i utratą, a jednocześnie zapewnić, że ani Ty, ani dziecko nie będziecie narażeni na żadne niebezpieczeństwo. Czy w okresie ciąży powinnaś unikać strzyżenia i farbowania włosów? Jakiego szamponu użyć, jeśli chcę pozbyć się łupieżu? Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o dbaniu o włosy w czasie ciąży.

Ponieważ działanie hormonów w czasie ciąży (zwłaszcza estrogenu) przyspiesza rozwój włosów, przyszłe mamy często chwalą się, że w czasie ciąży mają pełniejsze i grubsze fryzury. Mimo to wiele kobiet jest ciekawych, jak powinny właściwie dbać o swoje włosy w tym wyjątkowym czasie. Czy musimy przestrzegać jakiegoś szczególnego kodeksu postępowania?

Najczęstsze problemy

Chociaż kobiety w ciąży rzadko doświadczają utraty włosów, to w trakcie ciąży stają przed wieloma dodatkowymi wyzwaniami. W większości przypadków są to trudności w układaniu włosów, wzrost ich przetłuszczania się lub oba te problemy.

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez kobiety spodziewające się dziecka jest to, czy można bezpiecznie ścinać lub farbować włosy w trakcie noszenia dziecka. Zarówno specjaliści medyczni, jak i styliści zgadzają się, że nie ma żadnego ryzyka związanego z poddaniem się tego rodzaju terapii. Jednak wybierając się do salonu fryzjerskiego, należy upewnić się, że poprosimy o farbę, która nie zawiera amoniaku ani żadnych innych substancji drażniących.

W dzisiejszych czasach coraz więcej producentów zmienia swoje procesy produkcyjne, aby zaspokoić wymagania tak specyficznej grupy klientów: zamiast oferować poszczególne substancje chemiczne, dostarczają naturalne alternatywy, które są gwarantowane jako bezpieczne dla kobiety w ciąży.

Chemiczne prostowanie włosów i trwała ondulacja to dwa zabiegi, których należy unikać w ciąży, jeśli tylko jest to możliwe. Substancje, które zostały użyte podczas ich wykonywania, mogą potencjalnie dostać się do organizmu przez skórę głowy, co stanowi zagrożenie dla rozwoju płodu.

Metody dbania o włosy w ciąży

Aby odpowiednio zadbać o włosy w ciąży, należy przede wszystkim zastosować delikatne zabiegi. W Twoim interesie jest zakup delikatnych kosmetyków do włosów, najlepiej takich, które pozbawione są parabenów i SLS. W trakcie ciąży lepiej również zrezygnować z używania wszelkich produktów (np. lakieru do włosów), których składnikiem są ftalany.

Olej lub maska nawilżająca to dwa zabiegi, które najlepiej sprawdzają się w przypadku włosów naprawdę suchych. Pamiętaj również o zachowaniu zdrowej diety i przyjmowaniu witamin w ciąży.

Jeśli łupież pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży, zaleca się stosowanie łagodniejszych produktów do pielęgnacji włosów zamiast szamponów, które są specjalnie opracowane do leczenia łupieżu.

Jak dbać o włosy po porodzie?

W czasie ciąży włosy przeżywają okres szybkiego wzrostu, ale po porodzie możesz zauważyć zwiększone tempo wypadania włosów, a także ich wyraźne osłabienie. Stan ten trwa często do trzech miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet do dziewięciu miesięcy po porodzie, dlatego wiele kobiet decyduje się w tym czasie na skrócenie swoich długich włosów. W ten sposób ułatwiają sobie pielęgnację i sprawiają wrażenie, że ich włosy są grubsze niż w rzeczywistości. Aby przyspieszyć proces regeneracji włosów po ciąży, warto stosować kosmetyki o działaniu nawilżającym i odżywczym.

4.6 / 5. Ilość ocen: 54

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj