Nadmierne Pocenie – Przyczyny i Domowe Sposoby

Nadmierne pocenie

Produkcja potu u zdrowej osoby dorosłej wynosi średnio około 800 mililitrów dziennie. Ilość ta wzrasta drastycznie w przypadku wysokiej temperatury, wysiłku fizycznego, zwiększonego stresu i choroby. Pocenie się, które jest naturalną reakcją na wysoką temperaturę otoczenia, pomaga organizmowi ludzkiemu ochłodzić się i zapobiega przegrzaniu. Zdarza się jednak, że ilość wydzielanego potu jest nadmierna do tego stopnia, że zaczyna powodować problemy z higieną i wyglądem. Dlaczego coś takiego ma miejsce?

Nadmierne pocenie – przyczyny

Okres dojrzewania to najczęstszy czas, w którym u nastolatków pojawia się nadpotliwość. Ponieważ szalejące hormony sprawiają, że system neurologiczny jest bardziej wrażliwy, nawet najłagodniejszy bodziec emocjonalny może wywołać nadmierne pocenie się w okolicach dłoni, stóp, pach i twarzy. Ta zwiększona potliwość może być oznaką problemu zdrowotnego.

Kobiety, które przechodzą menopauzę są kolejną grupą, która jest podatna na nadmierne pocenie się. Dzieje się tak dlatego, że gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze twarzy i klatki piersiowej wytwarza uczucie ciepła, co z kolei sprzyja nadmiernemu poceniu się.

Jedną z potencjalnych przyczyn nadmiernego pocenia się jest stan, w którym mechanizm regulacji temperatury ciała jest nadaktywny. Do takich stanów należą nowotwory, cukrzyca i nieprawidłowa praca tarczycy, a także otyłość.

Nadpotliwość – zapobieganie

W przypadku nadpotliwości konieczne jest zwiększenie koncentracji na własnej higienie osobistej. Sekretem zachowania czystości i suchości przez dłuższy czas jest branie licznych letnich pryszniców. Gorąca woda pobudza gruczoły potowe bardziej niż letnia. Podczas mycia ciała należy uważać, aby nie wykonywać zbyt silnych ruchów, a podczas osuszania ręcznikiem należy być delikatnym i unikać pocierania.

Antyperspirant jest tym, po co większość osób sięga, gdy próbuje zamaskować zapach potu. Chociaż nie zmniejsza on drastycznie ilości wydzielanego potu, to jednak eliminuje bakterie, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Zwykłe dezodoranty i sztyfty nie są tak skuteczne jak blokery potu, które są dostępne w większości aptek. Blokery potu mają wyższe stężenie chlorku glinu, dzięki czemu blokują kanały potowe znacznie skuteczniej niż tradycyjne dezodoranty.

Nadmierne pocenie – Leczenie

Jedzenie potraw o wysokiej zawartości błonnika i innych zdrowych składników odżywczych jest jedną ze strategii ograniczania nadmiernego pocenia się. Z tego powodu w naszym menu powinny znaleźć się pozycje zawierające soję, całe zboża oraz ciemnozielone warzywa liściaste.

Zioła takie jak tymianek, mięta, estragon i szałwia sprawią, że o wiele łatwiej będzie nam pozbyć się obraźliwego zapachu potu, jeśli jest to nasze zmartwienie. Równocześnie, dobrym pomysłem jest zminimalizowanie elementów diety, które mogą generować nieprzyjemny zapach. Należą do nich pokarmy o wysokiej zawartości cukru, pokarmy wysoko przetworzone i ostre przyprawy.

Jeśli ktoś stwierdzi, że leczenie nadpotliwości domowymi sposobami nie jest skuteczne, powinien przyjrzeć się sposobom leczenia oferowanym przez współczesną medycynę. W dzisiejszym nowoczesnym świecie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym irytującym problemem za pomocą wielu strategii, w tym leków ograniczających działanie gruczołów potowych, akupunktury oraz preparatów hamujących pracę gruczołów potowych. Jonoforeza, czyli terapia wykorzystująca prąd stały na dłonie i stopy, jest kolejną skuteczną alternatywą. Kolejną opcją są zabiegi, które wykorzystują wiązkę światła laserowego w celu zmniejszenia pocenia się pod pachami.

4.7 / 5. Ilość ocen: 36

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj