Przewlekły stres to współczesna choroba cywilizacyjna. Szybkie tempo życia, wymagania zawodowe, obawy o bezpieczeństwo finansowe przyczyniają się do naszego ogólnego poczucia stresu, wyczerpania i marudności. Jak radzić sobie ze stresem w pracy lub w szkole, aby znów móc żyć pełnią życia?
Odrobina stresu może pomóc Ci w pracy, ale zbyt duża jego ilość może zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Aby utrzymać poziom stresu na bezpiecznym minimum, warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach.
- Medytacja – jest jedną z najlepszych metod redukcji stresu. Regularna praktyka medytacji łagodzi stres i przywraca zrównoważony stan. Wykonując tę praktykę konsekwentnie, doświadczysz spokojnego, skupionego i energetyzującego stanu umysłu. Pomoże Ci to również w utrzymaniu opanowania w codziennych stresujących sytuacjach.
- Ćwiczenia – po prostu 20 do 30 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności może zwiększyć poziom endorfin w naszym organizmie. Zwiększony poziom tego hormonu obniża stres i prowadzi do większego poczucia zadowolenia. Warto zadbać o regularne treningi, które obejmują ulubione sporty lub konkretne aktywności, jak np. pływanie czy jazda na rowerze.
- Dziennik snów – w naszej głowie pojawia się coraz więcej negatywnych myśli, które z czasem zamieniają się w niewygodny bagaż. Jeśli je zapiszemy, nawet na zwykłym papierze, to będziemy mogli się od nich szybko uwolnić. W ten sposób szybko i efektywnie zdystansujemy się od naszych negatywnych myśli, ludzi czy sytuacji. To sposób, który na początku może wydawać się nieco śmieszny, ale najlepiej będzie, jak o jego skuteczności przekonasz się sam.
- Czas odpoczynku – Planując codzienny rozkład zajęć, często nie potrafimy zaplanować odpoczynku. W nagrodę za godziny pracy, ciało i umysł wymagają przynajmniej krótkiego odpoczynku. Dla jednych będzie to czytanie, dla innych uspokajająca muzyka lub spędzanie czasu z bliskimi. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj relaksu się zdecydujemy, kluczowe jest, aby zajął on stałe miejsce w naszych planach. Najczęściej przyjmuje się, że po każdych 40-45 minutach pracy, należy zrobić 10-15 minutową przerwę. Zamiast jednak ślepo przyjmować, najlepiej będzie, gdy sprawdzisz na własnej skórze, ile czasu jesteś w stanie pracować w skupieniu, i po tym czasie po prostu robić sobie przerwę.
- Usunięcie szkodliwych stresorów – Często nie doceniamy wpływu drobnych szczegółów, które otaczają nas każdego dnia. Wśród nich mogą być: hałas w tle, nadmiar bodźców (w tym gadżetów elektronicznych), przyciemnione oświetlenie, niespokojne i zbyt wymagające osoby. Nawet jeśli nie wszystkie stresory można usunąć od razu, korzystne jest stopniowe pozbywanie się ich z naszego otoczenia.
Ponieważ trudno jest całkowicie uniknąć stresujących sytuacji w życiu, nauczenie się mechanizmów radzenia sobie z nim jest kluczowe dla jakości naszego życia. Wykorzystanie wymienionych strategii pomoże Ci w pokonaniu negatywnego napięcia i odzyskaniu spokoju ducha. Najbardziej kluczowe jest to, że uczymy się zarządzać naszym niepokojem i stresem od wewnątrz. Dzięki temu będziemy mogli prowadzić spokojne życie.