
Jeśli często słyszysz świsty, brzęczenie lub dzwonienie, najprawdopodobniej cierpisz na chorobę zwaną szumami usznymi. Ciągły hałas może utrudniać normalne życie, a w ciężkich przypadkach może powodować bezsenność i melancholię. Przyjrzyj się potencjalnej przyczynie tego problemu i odkryj proste rozwiązanie.
Wyobraź sobie, że znajdujesz się obok ruchliwej autostrady, na której od czasu do czasu gra orkiestra dęta. Ciężkie do zniesienia? Pacjenci z szumami usznymi muszą żyć z tymi uczuciami każdego dnia. Naturalnie, często odczuwają niepokój i rozdrażnienie. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu.
Spis treści
Dlaczego szumi w uszach?
Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do powstania szumów usznych. Najczęściej jest to wina innych schorzeń, takich jak np. nadczynność tarczycy, miażdżyca czy nadciśnienie. Choroba ta ma również silny związek z uszkodzeniem komórek słuchowych spowodowanych zbyt dużą głośnością.
Nawet jedna na pięć osób może doświadczać przemijających szumów usznych. Można więc wyciągnąć wniosek, że jest to choroba społeczna zasługująca na dokładną analizę i zbadanie.
Jak można się ustrzec przed szumami usznymi?
Szumów usznych nie zawsze da się uniknąć. Jednak w wielu sytuacjach wystarczy przestrzegać kilku prostych wskazówek.
- Zachowaj równowagę psychiczną. Stosuj techniki relaksacyjne, aby przeciwdziałać stresowi i niepokojowi oraz zapewnij sobie odpowiednią ilość czasu na wyciszenie.
- Unikaj spędzania dużej ilości czasu w hałaśliwym otoczeniu lub częstego słuchania głośnej muzyki, zwłaszcza w słuchawkach.
- Jeśli Twoje uszy są zatkane, natychmiast udaj się do laryngologa.
- Regularnie sprawdzaj ciśnienie krwi i kontroluj stan tarczycy.
Domowe sposoby na szumy uszne – Forum
Poniższe sposoby mogą być skuteczne, zwłaszcza gdy dolegliwość jest jeszcze w początkowym stadium. Mogą być stosowane jako krótkoterminowe rozwiązanie, aby złagodzić łagodne irytujące objawy:
- Zrezygnuj z całkowitej ciszy, jeśli szumy uszne uniemożliwiają Ci spokojny sen. Spróbuj otoczyć się kojącymi dźwiękami, które pomogą Ci zablokować zakłócenia w uszach. Na przykład, radio, które gra cicho, może być odpowiednim towarzyszem w tej sytuacji.
- Zadbaj o to, by porządnie wypocząć w nocy. Co najmniej 20-30 minut przed pójściem do łóżka wywietrz sypialnię, ustaw termostat i odłóż urządzenia elektroniczne. Nadmierna stymulacja, stres i nadmiar informacji przyczyniają się do pogorszenia szumów usznych.
- Wypróbuj akupresurę w domu. Masuj małżowinę uszną, miejsce po miejscu, stopniowo schodząc od góry. Kolejnym będzie punkt, w którym spotykają się policzek i ucho. Palcem zwilżonym kremem lub pachnącym olejkiem pocieraj go okrężnymi ruchami.
Na problem szumów usznych istnieje medyczne rozwiązanie. Aby jednak z niego skorzystać, potrzebna jest dokładna diagnoza i odpowiednia opieka. Jeśli Twoje szumy uszne mają charakter ciągły, powinieneś porozmawiać z internistą lub specjalistą otolaryngologii. Być może będzie on w stanie zasugerować procedurę diagnostyczną, która uspokoi obawy i będzie podstawą do podjęcia dodatkowych działań zmierzających do pełnego wyleczenia z choroby.