Domowe Sposoby na Spierzchnięte usta

jak dbać o usta

Skrajne przypadki spierzchniętych ust mogą powodować niekomfortowe uczucie szczypania i pieczenia, a w niektórych przypadkach mogą również powodować bolesne pękanie warg. Dowiedz się, co może być przyczyną tych problemów, a także co zrobić, jeśli Twoje usta cierpią z powodu braku nawilżenia.

Usta są bardziej narażone na spierzchnięcie i popękanie w miesiącach zimowych, ponieważ nasze twarze są częściej narażone na wiatr i zimną pogodę. Biorąc jednak pod uwagę, że problem ten jest w stanie wystąpić o każdej porze roku, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę zarówno z bezpośredniego źródła problemu, jak i najlepszego sposobu na uniknięcie go w przyszłości.

Przyczyny pękających ust

Ponieważ warstwa nabłonka, która pokrywa wargi jest tak delikatna, ulega zużyciu za każdym razem, gdy oblizujemy wargi, spożywamy pokarm lub płyn, a nawet po prostu rozmawiamy. Wargi nie mają zbyt dużej ochrony przed takimi czynnikami jak wiatr, suche powietrze, zimno czy promieniowanie UV. Jeśli nie będziemy regularnie dbać o ich nawilżenie, prawie na pewno doprowadzimy do utraty wilgoci, co z kolei spowoduje ich wysuszenie.

Wygląd suchych i spierzchniętych ust jest podstawowym powodem, dla którego uważamy je za uciążliwe. Niemniej jednak, ważne jest, aby zbadać, czy stan ten jest spowodowany niedoborem składników odżywczych, brakiem nawilżenia lub kwestiami hormonalnymi, ponieważ wszystkie te czynniki są potencjalnymi winowajcami.

Kolejną potencjalną przyczyną suchości ust jest zbyt częste stosowanie kosmetyków, takich jak szminka czy błyszczyk. Szczególnie, jeśli szminka lub błyszczyk ma w składzie alkohol. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie powstrzymać się od ich używania, powinniśmy przynajmniej zadbać o ochronę naszych ust, nakładając najpierw krem ochronny lub pomadkę przed nałożeniem produktu.

Co pomaga na mocno wysuszone usta? Jak leczyć?

Co można zastosować, aby nawilżyć usta, gdy są już w tak suchym stanie? Rozsądną decyzją jest sięgnięcie po olej lniany, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, a także maść lub pomadkę ochronną, która jest bogata w witaminę A i kwas hialuronowy.

Konsekwentne stosowanie kremu nawilżającego do ust to zabieg, który powinien być priorytetem w przypadku popękanych ust. Jest to jedyna metoda, która naprawi warstwę lipidową ust i przywróci ich naturalną miękkość.

Jak dbać o usta? – domowe sposoby

Regularne szorowanie ust szczoteczką do zębów, co powinno się robić każdego wieczoru przed snem, to skuteczna rutyna, po której można zauważyć poprawę wyglądu. Kawa, lub gruby cukier zmieszany z oliwą z oliwek, nałożony na usta i pocierany w sposób okrężny, jest kolejną fantastyczną opcją w tym zakresie. W każdym z tych scenariuszy, celem jest usunięcie martwego naskórka, wygładzenie powierzchni ust i pobudzenie krążenia w tym miejscu.

Kojący okład z awokado, ogórków lub herbaty może być również stosowany jako dodatkowy domowy sposób do leczenia spierzchniętych ust. Innym domowym sposobem na pielęgnację ust jest maseczka z miodu.

Utrzymanie zdrowych ust wymaga konsekwentnego wysiłku, ponieważ nawet krótka chwila zapomnienia może spowodować poważne spierzchnięcie, suchość i pękanie ust. Wystarczy kilka prostych rutynowych czynności, aby uzyskać znaczącą poprawę w swoim życiu. Jest to warte wysiłku, ponieważ w zamian otrzymujemy usta, które są zdrowe i piękne.

4 / 5. Ilość ocen: 39

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj