Dieta Paleo – Co To Jest? Jakie Daje Efekty?

Dieta Paleo

Łatwiej sięgamy po naturalne środki zaradcze, ponieważ obecnie w przemyśle spożywczym jest coraz więcej „polepszaczy”. Na tym opiera się również dieta paleo, która została wzorowana na nawykach żywieniowych naszych przodków w epoce paleolitu. Czy dziś możemy z powodzeniem stosować dietę podobną do tej stosowanej przez jaskiniowców?

Według nauki, kiedy człowiek przeszedł z roli łowcy-zbieracza do roli rolnika-hodowcę, po raz pierwszy pojawił się problem przyrostu masy ciała. Wielu naukowców uważa, że nasze ciała funkcjonują najlepiej, gdy jemy zgodnie z wzorcem ewolucyjnym, a spożywanie przetworzonej żywności może mieć szereg szkodliwych skutków dla tego wzorca.

Elementy diety paleo i najważniejsze zasady

Dieta paleo została stworzona przez dr Loren Cordian, która oparła swoje założenia na idei, że prehistoryczni ludzie spożywali jedynie żywność, którą sami złapali, zebrali lub upolowali. Dlatego przy wyborze tej diety należy wyeliminować wszystko, co odbiega od tego założenia:

Mleko – Mleko i produkty mleczne nie były dostępne dla ludzi paleolitycznych. Z diety należy więc wyeliminować jogurty, śmietanę, kefiry, sery itp.

Cukier – Ludzie w epoce kamiennej nie spożywali cukru. Jedynym wyjątkiem był miód, który mogli zdobyć tylko w określonych porach roku.

Zboża i produkty rolne – Ponieważ ludzie pierwotni nie uprawiali roli więc nie mieli obycia ze smakiem ziaren i pszenicy. Chleb i inne produkty wytwarzane z ziaren, takie jak mąka, również powinny być wyeliminowane z diety.

Jakie są więc składniki w obecnych przepisach diety paleo? Najczęściej są to ryby, produkty z jak najmniejszą ilością skrobi, dobre tłuszcze, nieprzetworzone mięso, owoce morza, kiełki i nasiona. Utrzymanie zdrowej równowagi między posiłkami opartymi na roślinach i zwierzętach stanowi podstawę diety. Należy również pamiętać o zdrowej równowadze w spożyciu białka i węglowodanów.

Efekty odchudzania – Dieta Paleo

Podczas stosowania diety paleo ważniejsza od ilości jest jakość jedzenia. Otyłość nie występowała wśród ludzi prehistorycznych, ponieważ spożywali oni jedynie naturalne pokarmy, które zaspokajały ich potrzeby energetyczne po całym dniu polowań. Dlatego można przewidzieć, że dieta paleo będzie odpowiednia dla osób aktywnych fizycznie i próbujących schudnąć.

Nie należy jednak ignorować negatywnych aspektów diety paleo, które obejmują jej nieodpowiednie spożycie wapnia i wysoką zawartość cholesterolu w diecie.

To, co sprawdza się u innych, nie zawsze może być najlepszą dietą dla nas, dlatego należy wziąć pod uwagę potrzeby każdej osoby. Dieta paleo może poprawić nasze zdrowie i wygląd, ale należy ją przyjmować stopniowo, a jej efekty stale monitorować.

4.6 / 5. Ilość ocen: 39

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj