Dieta Montignaca – Jadłospis, Zasady i Efekty

Dieta Montignaca

W rzeczywistości jest to innowacyjny styl odżywiania i w pewnym sensie idea żywieniowa, która tylko nieformalnie znana jest jako dieta. Została opracowana w celu wsparcia osób, które obecnie próbują schudnąć lub zamierzają to zrobić. Dodatkowo jest to najlepsza opcja dla osób, które chcą obniżyć ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych. Dieta ta wspomaga również profilaktykę cukrzycy. Czym jest i skąd wzięła się Dieta Montignaca? Jej twórcą jest dr Michael Montignac, który twierdzi, że niewłaściwy dobór poszczególnych składników posiłków jest podstawowym czynnikiem przyczyniającym się do przybierania na wadze.

Montignac uważał również, że skoro śledzenie kalorii nie ma wpływu na wzrost wagi, to nie jest kluczowe. Jego teoria głosi, że w diecie należy położyć nacisk na ograniczenie i spożywanie mniejszej ilości produktów o wysokim indeksie glikemicznym, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości spożywanych pokarmów i produktów o niższym indeksie glikemicznym.

W dłuższej perspektywie węglowodany o wyższej zawartości wspomnianego indeksu powodują, że organizm produkuje mniej glukozy, co wywołuje bardziej natychmiastowe uczucie głodu.

Dieta Montignaca – Najważniejsze Zasady

Spożywanie pokarmów o niższym indeksie glikemicznym ułatwi śledzenie ilości spożywanych posiłków bez stosowania pracochłonnych procedur, takich jak ważenie produktów czy dokładne zbieranie danych o jedzeniu. Dieta nakreślona w tym artykule obejmuje takie rzeczy jak:

  • słodycze,
  • miód,
  • jasny chleb
  • suszone owoce,
  • oczyszczone zboża,
  • ziemniaki,
  • banany
  • piwo,
  • biały ryż.

Zamiast wymienionych wyżej produktów twoja dieta powinna zawierać:

  • grejpfruty
  • nieoczyszczone zboża,
  • pomarańcze,
  • ryż brązowy,
  • makaron pełnoziarnisty,
  • brzoskwinie,
  • chude mięso,
  • zielone warzywa.

Zasady łączenia w diecie Montignaca polegają na tworzeniu przepisów z wykorzystaniem różnorodnych, wymienionych wyżej produktów. Jest tu dość spory wybór, ponieważ jedynym ograniczeniem w tej sytuacji jest kreatywność kucharza. Można również prosto stwierdzić, że nie jest ona wymagająca i nie ogranicza potencjału produkowania i delektowania się pysznymi posiłkami. Dodatkowo, jest to świetne podejście do odkrywania potraw na nowo.

Dieta Montignaca – Jadłospis

Jadłospis oczywiście w dużej mierze zależy od osoby, która zdecyduje się je wykorzystać. Można tworzyć zdrowe posiłki, wykorzystując grupę produktów o niskim indeksie glikemicznym, jak już wcześniej wspomnieliśmy.

Dieta ta nie powinna być w żaden sposób przerywana, ponieważ może to mieć szkodliwy wpływ na ogólne wyniki. Jadłospis diety Montignaca może obejmować do czterech odrębnych posiłków, przy czym liczba poszczególnych posiłków zależy od zapotrzebowania danej osoby. Przykładowy dzień może wyglądać następująco:

  • Śniadanie – Jogurt naturalny z nasionami, płatkami i świeżymi owocami. Chudy twarożek wymieszany z cebulą, papryką i szczypiorkiem na razowym pieczywie (bułki i chleb), jako alternatywa lub dodatek,
  • Obiad – może zawierać np. smażoną pierś z indyka z ryżem pełnoziarnistym lub basmati i sałatką warzywną.
  • Podwieczorek – Grejpfrut, różne orzechy lub wędzona ryba.
  • Osobny akapit poświęcimy na omówienie opisu idealnej kolacji.

Ponieważ nienasycone kwasy tłuszczowe stanowią główny problem, jeśli chodzi o ich późniejsze spalanie, jak zauważył sam Montignac, kluczowe jest, aby nie łączyć produktów węglowodanowych z wysokotłuszczowymi.

Dieta Montignaca – Kolacja

Nawet jeśli większość społeczeństwa ma już świadomość, że kolacja powinna być lekkim posiłkiem spożywanym mniej więcej trzy godziny przed pójściem spać, to rzeczywistość pokazuje, że tak niestety nie jest.

Wynika to głównie z szybkiego trybu życia, w którym spożywanie zdrowych posiłków w ciągu dnia często nie jest możliwe. Aby uzupełnić zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze w ciągu dnia, pod koniec dnia zastępuje się je obfitymi ilościami najróżniejszych potraw. Jest to naprawdę zły nawyk.

Z kolei kolacja w ramach diety Montignaca działa na zupełnie innej zasadzie. Po zjedzeniu zbilansowanych posiłków w ciągu dnia osoba nie powinna odczuwać takiego głodu, jak w przypadku wyżej wymienionych praktyk żywieniowych. Dodatkowo, białka i węglowodany powinny stanowić większość kolacji. Przykładowym daniem może być pełnoziarniste spaghetti lub zupa krem z papryką. W przypadku braku głodu zaleca się zjeść jogurt naturalny z marmoladą bez cukru.

Czy Dieta Montignaca jest zdrowa?

Omawiając kwestie zdrowotne nie można pominąć zagadnienia dotyczącego jej dwóch faz funkcjonowania.

Ta początkowa trwa około trzech miesięcy. Jest to również dieta bardzo ograniczona, dlatego należy zwrócić baczną uwagę na absolutny zakaz łączenia i tworzenia potraw zarówno z tłuszczem, jak i węglowodanami.

Dodatkowo musisz przestrzegać wytycznych, które mówią o 1,5 g białka na 1 kg masy ciała. Na przykład, jeśli Twoja masa ciała wynosi 75 kg, powinieneś spożywać mniej więcej 112 gramów białka dziennie. Z drugiej strony, posiłki muszą być spożywane nie wcześniej niż trzy godziny po poprzednim. Powstrzymujemy się również od podjadania i odpowiednio nawadniamy organizm.

W drugiej fazie następuje równowaga. Obecnie można sporadycznie spożywać pokarmy o wyższym indeksie glikemicznym i łączyć węglowodany z tłuszczami.

Powiedzenie „w zdrowym ciele, zdrowy duch” ładnie oddaje zalety zdrowotne diety Montignaca. Wynika to z faktu, że zewnętrzne przejawy, takie jak szczupła i atrakcyjna sylwetka, są bezpośrednio związane z wewnętrznymi zmianami w organizmie. I to właśnie dzięki nim bezsprzecznie poczujesz się lepiej.

Dieta Montignaca – Efekty

Od lat 80. XX wieku dieta Michaela Montignaca jest znana na całym świecie. Informacje, które oferuje, są różnie interpretowane, ponieważ przeczą powszechnemu przekonaniu, że jedzenie zbyt wielu kalorii powoduje przyrost masy ciała. Jego techniki od wielu lat są pomocne dla osób borykających się z problemami układu krążenia, otyłością i cukrzycą.

Nie sposób też nie zauważyć, że autor omawianej w tym artykule diety napisał kilka bestsellerowych książek. Badania nad poziomem cukru i wartościami indeksu glikemicznego, szczególnie te skupiające się na hiperinsulinizmie, również badały efekty stosowania diety Montignaca, wspierając skuteczność teorii Montignaca.

Opinie o diecie Montignaca

Na to nowatorskie podejście do odżywiania zwróciły uwagę również blogi tematycznie omawiające różne diety. Niektóre z nich warto przeczytać, ponieważ dostarczają cennych informacji, które pozwalają na nieco inne spojrzenie na tę propozycję.

Niewątpliwie warto też przedyskutować stosowanie tej diety ze specjalistą (lekarzem lub dietetykiem), gdyż może ona nie być odpowiednia dla każdego. Recenzje blogów zdrowotnych z efektami diety Montignaca bez wątpienia będą dla nas pomocne przy podejmowaniu decyzji, jednak, o ile lekarz nie znajdzie przeciwwskazań, ostateczne zdanie należy do nas.

4.5 / 5. Ilość ocen: 46

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj