Dieta Dukana – Jak Stosować? Co Jeść?

Dieta dukana

Dieta opracowana przez dr Dukana jest obecnie najczęściej stosowaną dietą proteinową, niemniej jednak jest to również jedna z diet, która wywołała najwięcej dyskusji. Obiecuje szybkie i oczywiste efekty, ale znaczna część lekarzy uważa, że jej regularne stosowanie może poważnie zagrozić naszemu zdrowiu. Jak dokładnie przebiega stosowanie diety proteinowej Dukana?

Autorem diety jest francuski dietetyk, który poświęcił ponad trzy dekady swojego życia zawodowego na prowadzenie dogłębnych badań nad tematem otyłości. Ponieważ pokarmy o wysokiej zawartości białka stanowią ponad 70 procent pokarmów zalecanych na liście dietetycznej opracowanej przez dr Pierre’a Dukana, diecie nadano nazwę „dieta białkowa”.

Dieta Dukana – Jak Stosować?

Dr Dukan skompilował obszerną listę pokarmów, które są dozwolone do spożycia podczas stosowania tej diety, a cały plan diety podzielił na cztery odrębne fazy:

Faza 1: Uderzeniowa – to pierwszy etap, a menu składa się w całości z pozycji opartych na białku (w tym tych pochodzenia zwierzęcego). Czas trwania: 2-10 dni

Faza 2: Naprzemienna – Czas trwania fazy II, zwanej również fazą naprzemienną, zależy od tego, ile chcesz schudnąć. W tym czasie wolno Ci jeść produkty oparte na białku, przy czym powinnaś je jeść na przemian z warzywami.

Faza 3: Utrwalenie – czas trwania tej fazy zależy od całkowitej ilości utraconej wagi (10 dni na każdy kilogram). Podczas tej fazy diety wolno spożywać produkty zawierające białko, warzywa i ograniczoną ilość niektórych innych produktów. Przykładami takich dozwolonych produktów są owoce, ser żółty, chleb zbożowy i makaron.

Faza 4: Stabilizacja – jest czwartą i ostatnią fazą. To ta, która ma trwać do końca życia. Na tej diecie możesz jeść co chcesz, ale jesteś zobowiązany do przestrzegania trzech wytycznych: w jeden dzień tygodnia musisz zawsze spożywać tylko pokarmy oparte na białku; musisz zapewnić, że codziennie spożywasz trzy łyżki stołowe otrębów owsianych; i musisz zaangażować się w jakąś formę aktywności fizycznej, nawet jeśli jest to tylko lekki trening.

Dieta Dukana – plusy i minusy.

Ze względu na to, jak szybko działa, dieta ta zyskała ostatnio dużą popularność. Wdrożenie zalecanych przez dr Dukana ograniczeń doprowadzi do rezultatów, które są nie tylko obserwowalne, ale i inspirujące. Fakt, że nie ma żadnych ograniczeń co do ilości jedzenia ani ilości razy w ciągu dnia, które można spożywać, należy do najistotniejszych korzyści oferowanych przez tę dietę.

Monotonia diety Dukana jest niezaprzeczalnie wadą tego planu. Brak różnorodności w posiłkach na ogół prowadzi do znudzenia i zniechęcenia, a faza początkowa to zazwyczaj moment, w którym u większości osób pojawiają się problemy takie jak zmęczenie, osłabienie i zaparcia. Dieta ta może potencjalnie upośledzić funkcjonowanie wątroby i nerek w dłuższym okresie czasu.

Chociaż stosowanie diety proponowanej przez dr Dukana jest szansą na osiągnięcie utraty wagi, to jednak robienie tego nie jest pozbawione potencjalnych konsekwencji zdrowotnych. Dodatkowo większość osób, które próbują, nie jest w stanie przejść przez II fazę diety, co oznacza, że zamiast osiągnąć szczuplejszą sylwetkę, doświadczają zwykle efektu jo-jo. Aby tego uniknąć, należy raczej postawić na dietę rozsądną i proporcjonalną – należy stale pamiętać, że każda dieta, która negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie, nie powinna być kontynuowana.

5 / 5. Ilość ocen: 1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj