Dieta DASH – Jak Stosować? Jakie Daje Efekty?

dieta dash

DASH to dobrze zaplanowany wzór diety, który zapewnia doskonałą ochronę przed otyłością, cukrzycą i wysokim ciśnieniem krwi. Jest to coś więcej niż zwykła dieta. Zbadaj przewodnie zasady diety DASH, aby przekonać się, czy jest ona tak skuteczna, jak twierdzą jej zwolennicy.

Dieta DASH nie zawiera żadnych sztywnych zasad ani recept. DASH oferuje różnorodne, smaczne posiłki w miejsce powtarzalnego i nieciekawego menu, a jej stosowanie nie wymaga szczególnych wyrzeczeń. Kto może skorzystać z tej diety?

Dieta DASH – Co to jest?

National Heart, Lung, and Blood Institute w Stanach Zjednoczonych ustanowił dietę DASH jako zbiór sugestii żywieniowych. Specjaliści stworzyli plan żywieniowy w celu poprawy poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi poprzez zbadanie kilku czynników związanych z pojawieniem się nadciśnienia. Dodatkowo sugerowana w celu zapobiegania cukrzycy i otyłości jest dieta DASH.

Jakie pokarmy wchodzą w skład diety DASH?

Dieta DASH wymaga przestrzegania zarówno ilościowych, jak i jakościowych decyzji dotyczących spożywanych posiłków. Jakie pokarmy znajdują się w menu diety DASH?

  1. Minimum sześć różnych produktów zbożowych każdego dnia.
  2. Chude produkty mleczne bez dodatku tłuszczu.
  3. Białe, chude mięso (drób, ryby).
  4. Minimum 4-5 porcji warzyw dziennie.
  5. Migdały, nasiona i orzechy.

Spożycie sodu należy ograniczyć do nie więcej niż 1500 mg dziennie, wraz z tłuszczem zwierzęcym, który najlepiej zastąpić tłuszczem roślinnym, oraz węglowodanami prostymi, których należy unikać całkowicie lub z umiarem (słodycze, słodkie napoje).

Efekty stosowania diety DASH

Stosowanie diety DASH sprzyja obniżeniu cholesterolu LDL, obniża ciśnienie krwi nawet o 7 do 11 mmHg oraz obniża ryzyko choroby wieńcowej – wynika z badań amerykańskich naukowców. Zdrowy styl życia, który początkowo był zalecany dla osób obawiających się o zdrowie swojego serca, korzystnie wpływa również na wagę, stopniowo i rozsądnie ją redukując i zapobiegając zniechęcającemu efektowi jo-jo.

Dieta DASH zawiera proste zasady, a na dodatek korzystnie wpływa na zdrowie osób, które się do niej stosują. Można ją zatem stosować bez przerwy, bez obaw o negatywne konsekwencje. Dieta DASH, którą mogą stosować zarówno osoby cieszące się doskonałym zdrowiem, jak i te, które mają problemy z nadciśnieniem, pomaga wyrobić sobie zdrowe nawyki żywieniowe.

4.4 / 5. Ilość ocen: 68

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj